بنادر خوزستان در مدار توسعه و رونق اقتصادی کشور

تاریخ انتشار: یکشنبه 17 مهر 1401 | 08:58 ق.ظ
بنادر خوزستان در مدار توسعه و رونق اقتصادی کشور مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان : محوریت توسعه بنادر استان در تجارت دریامحور متمرکز شده که راهبردی کارآمد برای رونق اقتصادی کشور محسوب می‌شود.

بهروز آقائی با تأکید بر اینکه روند توسعه‌ای در مجموعه‌های بندری استان شروع شده است گفت: محوریت این توسعه در تجارت دریامحور متمرکز شده که راهبردی کارآمد برای بهبود شاخص‌های عملکردی بنادر و رونق اقتصادی کشور محسوب می‌شود.

بنادر خوزستان در مدار توسعه و رونق اقتصادی کشور

وی با اشاره به بهره برداری و اجرای بیش از سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در پروژه های هفته دولت در بنادر استان ادامه داد: بهره برداری از ۲ خط تولید روغن خوراکی در بندر امام خمینی ، از مهمترین این پروژه‌ها محسوب می‌شود که با همکاری بخش خصوصی راه اندازی شده است.

دبیر کمیته ساماندهی سواحل و بنادر استان خوزستان تصریح کرد: با تکمیل این پروژه، کارخانه روغن خوراکی در بندر امام خمینی (ره) از سه خط تولیدی برخوردار شده است.

آقائی با بیان اینکه ظرفیت تولید روغن در این مجموعه به روزانه ۶ هزار تن رسیده است افزود: کارخانه روغن در بندر امام خمینی (ره) مجهز به پیشرفته‌ترین فناوری روز در تولید محصول است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان خاطرنشان کرد: از اعضای کارگروه‌های اقتصادی و مجموعه مدیریت اقتصادی استان دعوت می‌شود تا از فرآیند تولید محصول در این کارخانه، بازدید کنند.

بنادر خوزستان ظرفیت تولید ثروت بیشتر برای کشور را دارند

آقایی طول سواحل خوزستان را یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر عنوان کرد و گفت: قالب بیشتر این سواحل را خوریات تشکیل می‌دهند که می‌تواند به عنوان مقصد مناسبی برای گردشگران باشد.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون اقدامات کاربردی در زمینه جذب گردشگر ویژه سواحل استان صورت نگرفته است ادامه داد: با انسجام و برنامه ریزی‌های کارشناسی که در اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان صورت گرفته، امکان توسعه زیرساخت‌های گردشگری در سواحل استان فراهم است.

آقایی خاطرنشان کرد: بکارگیری از ظرفیت‌های موجود با محوریت گردشگری، علاوه بر توسعه بنادر، فرصت‌های شغلی پایداری را درپی خواهد داشت.

بنادر خوزستان در مدار توسعه و رونق اقتصادی کشور

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان مرز دریایی استان را حدود ۳۰۰ کیلومتر عنوان کرد و افزود: طول آبراه‌های قابل کشتیرانی در استان خوزستان ۷۴۶ کیلومتر است.

وی ادامه داد: استان خوزستان از بیشترین طول اسکله‌های تجاری و صیادی کشور برخوردار است که در مجموع ۳۴ کیلومتر را شامل می‌شود.

آقایی مجموعه ظرفیت بنادر استان خوزستان (به همراه ظرفیت بنادر بخش خصوصی) را ۸۵ میلیون تن عنوان کرد و گفت: بیشترین ظرفیت حجم عملیاتی بنادر استان به بندر امام خمینی (ره) با ۶۰ میلیون تن، بندر خرمشهر با ۱۱ میلیون تن و بندر آبادان با یک میلیون تن اختصاص دارد.

وی بیان داشت: بندر امام خمینی (ره) به عنوان بزرگترین بندر تجاری کشور، از جمله بنادری است که با منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه ۲۶ میلیون تن محصول همجوار است و در نزدیکی دومین قطب صنایع فولادی کشور قرار دارد.

آقایی خاطرنشان کرد: این بندر بیشترین ظرفیت تخلیه و بارگیری کالای اساسی کشور را دارد و به عنوان هاب کالای اساسی، وارد کننده ۷۵ درصد کالا‌های اساسی مورد نیاز کشور است؛ که این سهم درخصوص نهاده‌های دامی حدود ۸۵ درصد می‌باشد.

بنادر خوزستان در مدار توسعه و رونق اقتصادی کشور

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با تاکید بر اینکه مجموعه‌های بندری در استان خوزستان می‌توانند بیشترین آورده و تولید ثروت را برای استان داشته باشند گفت: انتظار می‌رود با همکاری بین بخشی، از ظرفیت‌های موجود بخصوص در بندر امام خمینی (ره) به نفع مردم و در جهت بهبود شاخص‌های اقتصادی استفاده گردد.

دفاع از سهم ایران در تجارت دریایی دنیا 

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با تاکید بر اینکه در این شرایط باید به سمت توسعه بنادر استان پیش برویم گفت: اگر بخواهیم در تجارت دریایی آتی فعالیت موفق تری داشته باشیم، باید به توسعه منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) کمک کرد تا به بزرگترین بندر شمال غرب خلیج فارس تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: به مرور زمان، سایز کشتی‌های تجاری تغییر می‌کنند و به همین دلیل بنادر کوچک از گردانه رقابت خارج می‌شوند که می‌طلبد از امروز به فکر سالیان آتی و توسعه بنادر متناسب با تحولات جهانی تجارت دریایی باشیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان افزود: از نماینده عالی دولت در استان درخواست می‌شود تا موضوع توسعه بندر امام خمینی (ره) را یکی از راهکار‌های بهبود تجارت دریایی و اقتصادی کشور مورد توجه قرار دهد.

وی توجه به الزامات محیط زیستی این پروژه را در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی عنوان کرد و گفت: تلاش می‌شود تا در جریان عملیات اجرایی توسعه بندر امام خمینی (ره) این الزامات بطور کامل رعایت شوند.

آقایی چشم انداز توسعه منطقه ویژه بندر امام خمینی (ره) را ۲۰ سال عنوان کرد و گفت: تکمیل این پروژه باعث می‌شود تا سهم ایران در تجارت دریایی افزایش چشم گیری پیدا کند.

دبیر کمیته ساماندهی سواحل و بنادر خوزستان بیان داشت: با دستور استاندار خوزستان، توسعه منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) و تبدیل شدن به بزرگترین بندر شمال خلیج فارس برای بررسی و تصمیم گیری در نشست بعدی این کمیته مطرح خواهد شد.

بنادر خوزستان در مدار توسعه و رونق اقتصادی کشور

روند روبه رشد تخلیه و بارگیری در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) 

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان به عملکرد ۶ ماهه نخست امسال بندر امام خمینی (ره) در بخش تخلیه و بارگیری کالا اشاره کرد و گفت: امسال ۸۱۳ شناور در این بندر، تخلیه و بارگیری شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ درصد رشد داشته است.

وی افزود: در ۶ ماهه اول سال گذشته ۲۳ کیلیون تن کالا در منطقه ویژه بندر امام خمینی (ره) تخلیه و بارگیری شد که در مدت مشابه امسال نیز این میزان عملکرد رشد یک درصدی داشته است.

آقایی تصریح کرد: قطعا تا پایان امسال، عملکرد این بندر به میزان قابل توجهی رشد خواهد داشت و به رکورد شکنی‌های ادوار گذشته منجر می‌شود.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
پردیس پاسارگاد
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
شهرداری
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار