نیشکر اراضی کشاورزی حمیدیه را سیراب کرد

تاریخ انتشار: جمعه 16 دی 1401 | 19:35 ب.ظ
نیشکر اراضی کشاورزی حمیدیه را سیراب کرد بیش از دو هزار هکتار اراضی کشاورزی شهرستان حمیدیه از آب پمپاژ شده در مسیر زهاب ‌بر نیشکر دهخدا بهره‌مند شده است.

بیش از دو هزار هکتار اراضی کشاورزی شهرستان حمیدیه از آب پمپاژ شده در مسیر «زهاب ‌بر» نیشکر دهخدا سیراب شد.

فرماندار شهرستان حمیدیه با اعلام این خبر گفت که پیش از این با توجه به خشک شدن رودخانه کرخه و کاهش ذخایر پشت این سد به دلیل خشکسالی‌های متوالی، تامین آب مورد نیاز احشام و کشت‌های دائمی مناطق پایین دست با مشکل مواجه شده بود.

عدنان الوان‌پور افزود: جلسات مستمری در استانداری خوزستان با حضور مدیران شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، مدیران سازمان آب و برق برگزار شد و طرح پمپاژ آب رودخانه دز به «کرخه نور» از طریق کانال زهاب بر نیشکر دهخدا، به تصویب رسید و در آبان ماه امسال توسط شرکت توسعه نیشکر اجرایی شد.

وی بهره‌مندی بیش از دو هزار هکتار اراضی کشاورزی شهرستان حمیدیه از آب پمپاژ شده در مسیر زهاب ‌بر نیشکر دهخدا را یکی از مزایای اجرای این طرح برشمرد.

بنا بر این گزارش، با اجرای طرح پمپاژ آب رودخانه دز به «کرخه نور» از طریق کانال زهاب بر نیشکر دهخدا، گامی مهم برای بازگشت جریان حیات به چرخه زیستی منطقه همگام با تامین آب روستاها برداشته شده است.

در این طرح، آب از قسمت انتهایی رودخانه دز به کانال زهاب ‌بر نیشکر دهخدا پمپاژ و از آنجا به قسمت انتهایی رودخانه کرخه نور تخلیه می‌شود و در بازه ۱۵ کیلومتری هورالعظیم، آب روستاهای اطراف کرخه نور در محدوده شهرستان‌های حمیدیه و هویزه تأمین می‌شود.

با اجرای طرح پمپاژ آب رودخانه دز به «کرخه نور»، کشاورزان حاشیه این مسیر از کالورت موسوم به چمران تا رودخانه کرخه نور اقدام به نصب پمپ‌های متعدد برای آبیاری اراضی کشاورزی کردند.

همچنین با انتقال آب باکیفیت به رودخانه کرخه نور، مشکل آب کشاورزی و دامپروری روستاها رفع شده است.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
نمایشگاه
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
نمایشگاه
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار