در ۵ سال آینده

یک میلیون هکتار باغات کشور زیر سایبان می روند

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۵ ق٫ظ
یک میلیون هکتار باغات کشور زیر سایبان می روند یک مقام مسئول در وزارت جهاد گفت: پیش بینی می شود ظرف پنج سال آینده ، یک میلیون هکتار باغات کشور زیر سایبان بروند.

 

یک میلیون هکتار باغات کشور  زیر سایبان می روند

به گزارش کشاورزنیوز به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مجری طرح توسعه گلخانه های کشور ضمن اعلام این مطلب افزود: امسال برای اجرای طرح سایبان ها نزدیک به یک هزار هکتار مجوز صادر شده است.

ولی اله بنی عامری کاهش تنش های محیطی و تبخیر آب، سرمازدگی، گرمازدگی، آفتاب سوختگی، بادها و باران های شدید، جلوگیری از خسارات ناشی از آفات و پرندگان را از اهداف اجرای این طرح کلان برشمرد.

وی اظهار داشت: در راستای توسعه سایبان در باغات در ۱۷ استان کشور، پایلوت تحقیقاتی برنامه ریزی کرده ایم که در حال تصویب است.

بنی عامری با بیان این که اجرای پایلوت تحقیقاتی در زمینه توسعه سایبان ها در اراضی باغی اواخر سال آغاز می شود، تصریح کرد: این طرح تحقیقاتی دو ساله با مشارکت موسسه های تحقیقات بخش کشاورزی و دفتر طرح توسعه گلخانه های کشور اجرا می شود.

وی سطح باغات کشور را دو میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: این سایبان ها برای تولید سبزی و صیفی گلخانه ای به ویژه در مناطق جنوب کشور کاربرد دارد.

مجری طرح توسعه گلخانه های کشور در عین حال اذعان داشت: باغات جدید الاحداث باید زیر سایبان بروند.

وی با اشاره به اصلاح و جوانسازی ۴۰۰ هزار هکتار باغات، اعلام کرد: اگر این باغات به سمت کشت متراکم بروند الزاما باید از سایبان استفاده کنند.

بنی عامری درباره خسارات ناشی از تنش های محیطی به باغات گفت: سالانه ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی باغی در معرض آسیب های ناشی از تنش های محیطی هستند و سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان باغات کشور از این محل دچار خسارت می شود.

وی خاطر نشان کرد که طراحی سایبان ها، تدوین دستور العمل فنی و اجرای آن توسط این دفتر انجام و در سال ۹۶ به استان ها ابلاغ شده است.

بنی عامری اظهار داشت: جنس سایبان ها از پوشش پولیمری هستند و تا ۱۰ سال دوام دارند.

وی گفت: در ایتالیا بخش عمده ای از باغات زیر پوشش سایبان است و کشورهای اروپای شرقی همچون صربستان در باغات از سایبان استفاده می کنند.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری
تابناك وب
تابناك وب
اهواز
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار