تخلیه همزمان پنج فروند کشتی حامل کالا‌های اساسی در بندر امام خمینی

تاریخ انتشار: یکشنبه 27 فروردین 1402 | 10:01 ق.ظ
تخلیه همزمان پنج فروند کشتی حامل کالا‌های اساسی در بندر امام خمینی مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان : تعداد پنج فروند کشتی حامل انواع کالا‌های اساسی به تناژ ۳۴۸ هزار و ۶۱۸ تن در اسکله‌های غلات بندر امام خمینی (ره) پهلوگیری کردند.

بهروز آقائی ضمن اعلام این خبر اظهارداشت: این کشتی‌ها شامل ۲ فروند کشتی حامل دانه روغنی سویا به وزن ۱۲۷ هزار و ۳۰۰ تن و سه فروند کشتی حامل ذرت به وزن ۲۲۱ هزار و ۶۱۵ تن هستند که بخش عمده‌ای از دانه‌های روغنی تخلیه شده در مجتمع‌های فرآوری فعال درمحدوده‌ی این بندر، به محصولاتی نظیر کنجاله و روغن خوراکی جهت تأمین مصارف داخلی و صادرات مجدد تبدیل می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۶ فروند کشتی حامل ۲ میلیون و ۴۰۷ هزار تن انواع کالا‌های اساسی در لنگرگاه بندر امام خمینی (ره) به دلیل مشکلات ارزی و اسنادی وجود دارند، بیان داشت: رفع مشکل این کشتی‌ها به حوزه‌های اقتصادی، گمرکی و بانکی برمی‌گردد که روند پیگیری‌ها برای ورود این کشتی‌ها به اسکله‌ها توسط دستگاه‌های مربوطه در حال انجام است.

بهروز آقائی اضافه کرد: موجودی فعلی کالا‌های اساسی در انبار‌های موقت نگهداری کالا یک میلیون و ۷۷۰ هزار و ۹۳۸ تن برآورد شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان ادامه داد: همچنین موجودی فعلی روغن خوراکی در مخازن نگهداری این کالا در بندر امام خمینی (ره) ۲۵۵ هزار و ۳۹۱ تن است.

آقائی همچنین اظهار داشت: مجموع کالا‌های اساسی دپو شده در انبار‌ها و مخازن موقت نگهداری کالا در مجموع ۲ میلیون ۲۶ هزار و ۳۲۹ تن گزارش شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر ۲.۵ میلیوتن ظرفیت خالی در جا در سیلوها، مخازن و انبار‌های مجتمع بندری امام خمینی (ره) به منظور نگهداری کالا‌های اساسی وجود دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمامی تجهیزات استراتژیک پرقدرت آماده به کار و به روز منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) شامل انواع جرثقیل، برج تخلیه و مکنده برای تخلیه و بارگیری روزانه بیش از ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی در بالاترین حد از آمادگی برای تخصیص به کشتی‌ها قرار دارند.

این منطقه بزرگ ویژه اقتصادی بندری، تأمین کننده ۷۰ درصد کالای اساسی وارداتی کشور است. سال گذشته ۴۳ میلیون تن انواع کالا در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام تخلیه و بارگیری شده که ۱۵ میلیون تن آن را کالای اساسی تشکیل می‌دهد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
فولاد
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
نفت
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار